1. Wednesday, June 10, 2009

    how to get more McNuggets for your McMoney 

    as you know i eat mcdonalds all the time. i eat it less now that my nutritionist can track my every move via my iPhone. but i will have cheerleaders make McRuns for me – usually in the middle of the night.

    one thing i have noticed is how much more fast food is costing than in the past.

    i remember a day when a $2.99 value meal was commonplace. now its rare. and usually only includes a small pop.

    today on Digg, i saw a story that gives those of us who enjoy mcnuggets a way to beat the system!

    Depending on where you live, your [four] nuggets cost a buck if you get them on the Dollar Menu. That’s a quarter each. Get 10, and you pay around $4, or 40¢ each. Spring for the whole 20-piece banquet, and the price is more than $7, or 35¢ per bird chunk.

    If you really want 20 nuggets (and I must remind you that chickens do not actually produce nuggets in nature), just buy five orders off the Dollar Menu and you can save two bucks. Two bucks! Most of us assume that the larger portion options and set meals are available because they offer economy of scale. Clearly, that’s a Kroc.

    read the whole deal here, but make sure you run a few miles after you have digested your McGreasy